Co to jest libido?

Libido, czyli inaczej popęd seksualny, to nic innego jak uczucie potrzeby zaspokojenia potrzeb seksualnych. Libido nigdy nie jest stałe. To, jak jest silne, zmienia się z czasem, zależy od wieku, od sytuacji i kondycji psychicznej człowieka. Bardzo silny związek z okresem dojrzewania. W późniejszych latach jest to kwestia bardzo indywidualna.

Czym się różni libido u mężczyzn i kobiet?

W przypadku mężczyzn najważniejsze są bodźce, aby czuli oni potrzebę zbliżenia. U wielu mężczyzn nie ma większych problemów z odbyciem stosunku, jeśli już się pojawiają na przykład problemy z erekcją, wystarczy, że wezmą tabletkę taką jak Kamagra lub Viagra. A co w przypadku kobiet? U kobiet nie wystarczą same bodźce jak u mężczyzn. Aby kobieta poczuła, że ma ochotę na seks, muszą towarzyszyć dodatkowo odpowiednie aspekty psychiczne. Gdy u kobiety zmienia się nastawianie i libido spada, nie ma możliwości, aby zadziałać tak prosto, jak u mężczyzn.

Kiedy może spaść libido u kobiety?

Takich sytuacji może być wiele. Dużo zależy tu od stanu psychicznego oraz postrzegania własnej siebie. Wpływ ma też to, jak mężczyzna traktuje kobietę oraz jaki ma do niej stosunek. Spadek libido najczęściej występuje w sytuacjach takich jak poniższe przykłady:

Hormony – Za spadek libido u kobiet, najczęściej winne są hormony. To one mają główny wpływ na ogólne zachowanie i samopoczucie kobiety. W momencie, gdy w organizmie dzieje się coś złego i hormony są rozregulowane, kobieta może mieć mniej siły na wszystkie podstawowe czynności. Czuje się rozbita, często rozdrażniona. Co więcej, sporo czynności, które na co dzień wcześniej bez problemu wykonywała, mogą nagle stać się wielkim wyzwaniem. Nie dziwne jest więc, że i na zbliżenia seksualne nie ma ochoty, a nawet siły.

Cykl miesięczny – To właśnie w zależności od cyklu zależy to, jak u kobiety wygląda aktualny stan hormonów. W zależności od dnia cyklu kobieta może czuć obniżone lub też przeciwnie podwyższone libido. Wahania takie odbywają się cyklicznie. W pierwszej fazie cyklu, gdy poziom estrogenów jest wysoki, libido również jest na wysokim poziomie. Po owulacji natomiast rośnie progesteron, który libido obniża.

Po porodzie – W czasie ciąży i po porodzie w organizmie kobiety utrzymuje się wysoki poziom prolaktyny. Jest ona odpowiedzialna za wytwarzanie się mleka w piersiach. Hormon ten blokuje owulację, przez co również spada libido i kobieta może nie mieć ochoty na współżycie. Drugi aspekt to kwestia psychiczna. Po porodzie życie kobiety zmienia się bardzo szybko i zostaje ona nagle postawiona w nowej roli. Przez natłok obowiązków, jakimi jest obarczona, jak również brakiem snu z wiadomych przyczyn, libido może również spadać.

Pigułki antykoncepcyjne – Tabletki takie posiadają ogromną ilość hormonów, które mogą obniżać libido. Istnieją co prawda pigułki jednoskładnikowe, które tych hormonów nie posiadają, jednak są one kierowane głównie do kobiet po porodzie, które karmią piersią.

Jak poprawić sytuację, gdy spada libido?

W przypadku jak u mężczyzn z tym problemem lub z problemem z erekcją gdzie wystarczy na przykład Kamagra, tak u kobiet sytuacja jest bardziej skomplikowana. W momencie, gdy czujemy, że libido nagle spada, warto jest wybrać się do lekarza, aby w pierwszej kolejności zbadać poziom poszczególnych hormonów. Dodatkowo można spożywać takie produkty jak na przykład ciemna czekolada lub czerwone wino. W obu przypadkach w składzie znajdują się składniki, które mogą pomóc, aby libido podnieść.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *