BRAK KONTAKTU Z RÓWIEŚNIKAMI – JAK POMÓC DZIECKU?

kontakt z rówieśnikami

Pandemia, ale nie tylko, pokazała, że dzieciom brakuje kontaktu z rówieśnikami. Jednak problemem w nawiązywaniu i podtrzymywaniu relacji są nie tylko zamknięte szkoły i zdalne nauczanie, ale też ilość zajęć dodatkowych czy rozrywek. Ulubione gry wideo czy komputerowe sprawiają, że już najmłodsi komunikują się z innymi online, a zaniedbują kontakty „face to face”. Niektóre dzieci szczególnie mocno przeżywają taki rodzaj izolacji.

Pomoc dziecku w rozwijaniu kompetencji społecznych

Nic nie zastąpi kontaktów na żywo, dlatego dziecku warto pomóc w ich nawiązywaniu i podtrzymywaniu. Jak to zrobić? Na pewno warto zachęcić malucha czy nastolatka do spędzaniu czasu na świeżym powietrzu. Boiska i place zabaw to nadal miejsca, w których spotykają się rówieśnicy i wspólnie uczestniczą w zabawach swobodnych.

Jeżeli dziecko chodzi do przedszkola lub szkoły, ale nie może się odnaleźć w grupie czy znaleźć przyjaciela, ułatw mu to. Zaproponuj, że zaprosicie kolegów na wspólną zabawę w domu lub zainauguruj wyjście do parku po lekcjach. Ale nic na siłę! Jeżeli Twoje dziecko ma opory, to może się za tym kryć coś poważniejszego niż tylko zwykła nieśmiałość.

Brak kontaktu z rówieśnikami – profesjonalna pomoc

Ustal, dlaczego dziecko nie chce się integrować z rówieśnikami. Może ktoś mu dokucza? Może jest szykanowane i odtrącane? Porozmawiaj z wychowawcą i szkolnym psychologiem. Zebrane obserwacje i obawy przedstaw dziecięcemu psychologowi i zobacz, jak może on pomóc Twojemu synowi lub córce.

Więcej informacji na temat braku kontaktu z rówieśnikami znajdziesz w artykule „Brak kontaktu z rówieśnikami – jak pomóc dziecku?

Szukasz pomocy psychologicznej niedaleko Warszawy?

Sprawdź! Psycholog Warszawa