JAK POWIEDZIEĆ DZIECKU O ROZWODZIE?

rozwód

Rozwód to ważne, lecz dość nieprzyjemne wydarzenie w każdej rodzinie. Bez względu na to, w jakiej atmosferze przebiega, szczególnie trudnym doświadczeniem jest dla dziecka. Jeżeli Ty i Twój partner zamierzacie się rozstać, nie ukrywajcie tego przed swoją pociechą. Nawet kilkulatki są w stanie wyczuć zmianę atmosfery w domu i będą oczekiwały odpowiedzi na swoje pytania. Podpowiadamy, w jaki sposób rozmawiać z dzieckiem o rozwodzie rodziców, aby w możliwie najłagodniejszy i zrozumiały sposób przeprowadzić cały proces.

Rozmowa z dzieckiem o rozwodzie to podstawa

Podstawą jest szczerość i otwartość, dlatego z dzieckiem musisz porozmawiać. Najlepiej, jeśli podczas tej rozmowy obecni będą obydwoje rodzice. Musisz bowiem pamiętać, że dla swojej pociechy nadal jesteście mamą i tatą, czyli nierozerwalną parą i nic już tego nie zmieni. Jednak będziecie mieszkać oddzielnie, a podział opieki sprawi, że syn czy córka będą rzadziej widywać się z jednym z Was. Wyprowadzka byłego męża czy żony oznacza też inne zmiany, do których trzeba przygotować siebie i dziecko.

  1. Przygotuj się do rozmowy i zarezerwuj na nią odpowiednio dużo czasu.
  2. Bądź szczery, ale niektóre szczegóły zachowaj dla siebie.
  3. Odpowiadaj na pytania.
  4. Wyjaśnij, dlaczego się rozwodzicie.
  5. Zapewnij dziecko, że mimo rozwodu nadal ma mamę i tatę, którzy bardzo je kochają.

Gdy dziecko ciężko znosi rozwód

Rozmowa z dzieckiem to za mało? Widzisz zmiany w zachowaniu syna lub córki? W przebrnięciu przez rozwód rodziców może im pomóc doświadczony psycholog dziecięcy.

Więcej informacji na ten temat jest na Blogu psychologicznym psychologpodpowiada.pl w artykule „Jak powiedzieć dzieciom o rozwodzie?

Szukasz profesjonalnej pomocy psychologicznej w pobliżu Warszawy?

Sprawdź! Psycholog Warszawa