DEPRESJA – JAK POMÓC OSOBIE Z DEPRESJĄ?

depresji

Objawia się dość niewinnie, a jej początki naprawdę łatwo przegapić. Bywa mylona ze zmęczeniem, obniżeniem nastroju, ale jeśli utrzymuje się dłużej wzbudza podejrzliwość. Depresja to niezwykle podstępna i groźna dla człowieka choroba. Nieleczona prowadzi do poważnych zaburzeń, a niekiedy nawet popycha chorego do samobójstwa. Widzisz apatię u bliskiego? Brak chęci do życia? Odizolowanie od rodziny i przyjaciół? Utratę zainteresowania pracą, lubianym wcześniej hobby? Reaguj!

Wsparcie chorego w depresji

Nigdy nie podważaj tego, że bliska Ci osoba cierpi i nie potrafi poradzić sobie z ciężarem na swoich barkach. To błąd, który wiele osób, nawet nieświadomie, popełnia. Deprecjonowanie czyichś uczuć, przeżyć, problemów nie pomaga, a pogłębia problem. Może prowadzić do tego, że chory zacznie przed Tobą udawać, aby uśpić czujność. Nie pozwól na to. Bądź stale obecny, rozmawiaj, zachęcaj do wychodzenia z domu, proponuj wspólne rozrywki. To nie zawsze jest łatwe i nie zawsze się udaje, dlatego w razie większych problemów poszukaj profesjonalnej pomocy i namów osobę z depresją do wizyty u psychologa.

Pomoc psychologa dla osoby w depresji

Psycholog jest specjalistą, który rozumie problemy osób z depresją. Wie, jak poprowadzić wywiad, rozmowę, spotkanie, całą terapię, aby pomóc choremu zrozumieć źródło problemów, a następnie rozwiązać je z pomocą profesjonalnych narzędzi. W ten sposób wspiera swojego pacjenta, aby ten odzyskał utraconą radość życia, a jednocześnie potrafił w przyszłości zawczasu rozpoznać nadchodzący mrok i rozprawić się z nim odpowiednio wcześniej.