SAMOTNOŚĆ – JAK SOBIE RADZIĆ?

samotny

Samotność – problem XXI wieku

Doskwiera Ci samotność? Jesteś osobą, która z wyboru, z powodu choroby, nadmiaru obowiązków nie ma czasu na spotkania z innymi ludźmi? A może jesteś w związku ale, choć Twój partner jest blisko, czujesz, że ze wszystkimi sprawami jesteś sam lub sama? Samotność to jeden z największych problemów XXI wieku, bo ludzie, choć mają dostęp do wielu kanałów komunikacji, często nie potrafią ze sobą rozmawiać czy spędzać razem czasu.

Jak pokonać samotność?

Można być samotnym z wyboru albo mierzyć się z problemem, przed którym zostajesz postawiony. Jeżeli nie lubisz być sam czy sama, to brak towarzystwa szybko okaże się bardzo męczący i przygnębiający. Jeżeli ten stan przeciąga się z dni w tygodnie, a z tygodni w miesiące, to utrudnia Ci normalne funkcjonowanie. Co zrobić?

  • Możesz odnowić dawne znajomości np. ze szkoły.
  • Możesz zarejestrować się na portalu randkowym/dołączyć do grupy ludzi o podobnych zainteresowaniach.
  • Możesz skontaktować się z rodziną, przyjaciółmi, zaproponować spotkanie lub po prostu porozmawiać.

Dobrym pomysłem na radzenie sobie z samotnością jest znalezienie nowego hobby lub przygarnięcie psa czy kota.

Problem samotności nie mija?

Czasem samotność to efekt rozstania z bliską osobą, rozłąki spowodowanej wyjazdem zagranicznym, a także śmiercią członka rodziny czy przyjaciela. Nie z każdym problemem można sobie poradzić samemu, dlatego też warto zasięgnąć profesjonalnej pomocy. Zobacz, jak przydatne w zwalczaniu samotności są konsultacje psychologiczne stacjonarne lub konsultacje online z psychologiem.