ZAKUPOHOLIZM – JAK SOBIE RADZIĆ?

Zakupoholizm – problem XXI wieku

Nałóg to zawsze duży problem, z którym trudno poradzić sobie samemu, bez wsparcia bliskiej osoby, a czasem profesjonalisty. Czy osoba uzależniona od zakupów także kwalifikuje się do leczenia psychologicznego? Bardzo często tak, bo problem z początku nie wydaje się być poważny, bywa ignorowany albo tłumaczony na różne sposoby. Zakupy mają być formą terapii na poprawę nastroju, odreagowanie stresów. Zawsze też można je tłumaczyć potrzebą posiadania nowych ubrań, sprzętów domowych czy kosmetyków. I to wszystko jest prawdą, ale tylko po części!

Zakupoholizm to w istocie poważne zaburzenie behawioralne, które może powodować nie tylko problemy natury psychologicznej, ale też materialne. Osoba uzależniona w pewnym momencie traci całkowicie kontrolę nad swoimi wydatkami, stanem konta. Jest w stanie się zadłużyć, zrezygnować z wielu innych rzeczy (opłat za czynsz, paliwo, zużyte media), byle tylko zaspokoić swoją zakupową potrzebę.

Pomoc osobie uzależnionej od zakupów

Uzależnienie od zakupów jest bardzo destrukcyjne, a osoba, która się z nim boryka zazwyczaj nie jest w stanie poradzić sobie sama. Dlatego ważne jest, aby bliscy z jej otoczenia – rodzina i przyjaciele pozostali czujni i zareagowali w razie potrzeby.

Uodpornienie się na marketingowe sztuczki, zwalczenie pokusy posiadania nowych rzeczy (również niepotrzebnych, kupowanych głównie pod wpływem chwili – reklamy czy promocji) jest trudne. Nie wahaj się poprosić o wsparcie psychologiczne – stacjonarnie lub psycholog online.

Mieszkasz w Warszawie a może w pobliżu Warszawy? Sprawdź: psycholog Zielonka