Każdy rodzic chce, aby jego dziecko było szczęśliwe, akceptowane przez rówieśników i nie mające trudności adaptacyjnych w otoczeniu. Może się jednak zdarzyć, że Twoja pociecha zamiast tryskać energią i dobrym humorem jest zamknięta w sobie, stroni od ludzi, a wręcz się ich boi.

Fobia społeczna – jaki może mieć wpływ na dziecko?

Fobia społeczna u dzieci to poważny temat, który trzeba zauważyć i potraktować poważnie. Dlaczego? Bo zaniedbania mogą powodować późniejsze dysfunkcje w postaci całkowitego wyalienowania, zamknięcia się w sobie, poczucia osamotnienia, odrzucenia i braku akceptacji.

Dlatego, gdy zauważysz u swojej pociechy coś niepokojącego – działaj! Nie martw się, jeżeli Twoje starania jako rodzica będą bezowocne. O pomoc zawsze możesz poprosić zaufanego psychologa.

Fobia społeczna – co powinno Cię zaniepokoić?

Choć nie zachęcamy do tego, aby rodzic stresował się każdą niepokojącą zmianą czy zachowaniem dziecka, to jednak zalecamy szczególną czujność. U najmłodszych można zaobserwować wiele objawów świadczących o występowaniu fobii społecznej. Zazwyczaj jest to niska samoocena, skłonności depresyjne czy poczucie odrzucenia przez grupę rówieśników.

Dziecko, które się z tym zmaga staje się poddenerwowane, nie chce wychodzić z domu, unika placów zabaw, szkoły i przedszkola. Do tego dochodzą objawy somatyczne, takie jak duszności, szybsze bicie serca, bóle brzucha, mdłości, biegunki czy drżenie rąk.

Podejrzewasz, że Twoja pociecha zmaga się z fobią społeczną? Zobacz, jak skutecznie możesz pomóc jej przy wsparciu psychologa.

Zobacz również: Fobia społeczna – objawy, leczenie.