ZABURZENIA OSOBOWOŚCI

Poznaj pierwsze niepokojące objawy zaburzeń osobowości oraz typy tej przypadłości.

Zaburzenia osobowości – kto jest narażony?

Zjawisko zaburzenia osobowości należy do dość powszechnych i pojawia się u bardzo różnych jednostek. Choć czynnik genetyczny może odgrywać tu znaczącą rolę, to środowisko oraz warunki, w jakich człowiek wzrasta, są kluczowe. Odnajdywanie się w rolach społecznych, umiejętność nawiązywania i podtrzymywania relacji z członkami rodziny, rówieśnikami, wszystko to kształtuje się od najmłodszych lat. Wystąpienie w tym okresie trudności, traumatycznych sytuacji, może powodować problemy w dorosłym życiu.

Zaburzenia osobowości – kiedy udać się do psychologa?

Niestety bardzo często objawy zaburzeń osobowości traktowane są jako cechy charakteru lub efekt burzy hormonalnej okresu dojrzewania. Życie z tą przypadłością jest jednak trudne i tylko właściwa psychoterapia może poprawić jego jakość.

Objawy różnią się w zależności od rodzaju zaburzenia. Najczęściej jest to jednak wyobcowanie, nieumiejętność nawiązywania bliższych relacji, utrzymywanie ich. Zachowanie chorych, ich emocjonalne huśtawki, wybuchy nieadekwatne do sytuacji nie znajdują zrozumienia wśród członków grup społecznych rodziny.

Jeśli widzisz, że bliska Ci osoba unika kontaktów z ludźmi, jest zamknięta, podejrzliwa, egoistyczna, niesamodzielna, podatna na wpływy, bardzo źle znosi krytykę i w obawie przed nią woli się nie wychylać, zaproponuj jej wizytę u psychologa.

Przeczytaj więcej o zaburzeniach osobowości na blogu poradni psychologicznej Spokój w Głowie tutaj: Zaburzenia osobowości.

Rodzaje zaburzeń osobowości

Najczęściej mówi się o 9 rodzajach zaburzeń osobowości. Należą do nich:

Osobowość narcystyczna

Uwielbieniu samego siebie towarzyszy w tym przypadku brak empatii oraz egoizm. Bardzo łatwo naruszyć poczucie własnej wartości i zranić taką osobę.

Osobowość borderline

Chory boi się odrzucenia, a jego reakcje są impulsywne, trudne do zrozumienia i zaakceptowania przez otoczenie. Radość przeradza się nagle w załamanie.

Osobowość histrioniczna

Osoba taka często uważana jest przez społeczeństwo jako nachalna i egoistyczna. Dąży przede wszystkim do bycia w centrum uwagi, niezależnie od ceny, którą będzie musiała zapłacić.

Osobowość paranoiczna

Objawy są niezwykle męczące zarówno dla osoby cierpiącej na zaburzenie, jak i wszystkich z otoczenia. Chory nieustannie doszukuje się teorii spiskowych i zdrad, nie potrafi nikomu zaufać.

Osobowość unikająca

Nie walczy o swoje, daleko jej do wykazywania asertywności. Osoba ta jest wyobcowana, nie odczuwa potrzeby nawiązywania kontaktów, utrzymywania relacji.

Osobowość antyspołeczna

Chory unika kontaktów międzyludzkich i nie potrafi panować nad negatywnymi emocjami. Wybuchy złości, wyładowywanie frustracji na innych nie wywołują u niego wyrzutów sumienia.

Osobowość schizoidalna

Objawia się ona izolacją społeczną, a przy tym wiarą w zjawiska nadprzyrodzone. Odczytywanie aury i poznawanie świata szóstym zmysłem jest dla nich ważniejsze niż inne zmysły, na których polegają osoby zdrowe.

Osobowość zależna

Występuje tu wyraźny problem z samodzielnym podejmowaniem decyzji i braniem odpowiedzialności za siebie.

Osobowość anankastyczna

Postawa wycofania wynika w tym przypadku ze strachu przed niepowodzeniami. Silny perfekcjonizm, nastawienie na realizację powierzonych zadań i brak akceptowania jakichkolwiek odstępstw od narzuconego harmonogramu mocno utrudnia współpracę z taką osobą.

Zaburzenia osobowości leczenie

Poradnia psychologiczna w Wołominie – Spokój w Głowie to miejsce, w którym najlepsi specjaliści zajmują się diagnozowaniem oraz leczeniem osób z zaburzeniami osobowości. Pamiętaj, że poza terapią, bardzo ważną rolę odgrywa tu wsparcie najbliższych, ich cierpliwość i zrozumienie.