Nerwica lękowa

Nerwica lękowa może w znacznym stopniu utrudnić Ci życie, a nawet uniemożliwić normalne funkcjonowanie w społeczeństwie. Jest to paraliżujący lęk, który prowadzi do izolacji w obawie przed atakiem, osób trzecich, wypadkiem, katastrofą. Zazwyczaj jednak te obawy są wyolbrzymione i zupełnie nieadekwatne do realnego zagrożenia. Osoby borykające się z nerwicą lękową nierzadko szukają pomocy u specjalisty. Dobra wiadomość jest taka, że prawidłowo poprowadzone leczenie przynosi dobre efekty.

Nerwica lękowa – rozpoznanie

Każdy z nas jest narażony na codzienny stres i oddziaływanie negatywnych czynników środowiskowych. Niektórzy, w wyniku obciążeń genetycznych czy aktualnej sytuacji życiowej, w jakiej się znajdują lub pod wpływem otoczenia są bardziej wyeksponowani na stres i podatni na niego. Prowadzi to do zmian patologicznych, afektywnych i emocjonalnych. Powoduje bezsenność, bóle głowy, ciągłe zmęczenie, trudności z koncentracją, ataki paniki i inne – także somatyczne (potliwość dłoni, nudności, bóle brzucha, kołatanie serca). Rozpoznanie i leczenie powierz psychologowi.

Nerwica lękowa – leczenie

Życie z nerwicą lękową jest trudne dla chorego i osób z jego otoczenia. Pomocna w leczeniu jest konsultacja ze specjalistą i opracowanie spersonalizowanego planu terapii. Uspokajająco mogą zadziałać też ćwiczenia, joga czy zioła. W trudniejszych przypadkach uzasadnione może być skierowanie do psychiatry lub innego lekarza, mającego uprawnienia do wystawienia recept na lekarstwa uspokajające.