Zespół Aspergera

Zespół Aspergera to jedna z tych dolegliwości, które wciąż wywołują u nas niepokój i niezrozumienie. Dzisiaj diagnozy stawiane są dzieciom, nastolatkom, a nawet osobom dorosłym. W ten sposób udaje się przyporządkować zachowania, które wcześniej były traktowane jako „dziwne” czy odbiegające od normy. Dlaczego tak ważne jest rozpoznanie Aspergera? Bo ludzie z tą dysfunkcją mogą żyć w społeczeństwie, wymagają tylko nieco innego traktowania, a praca z psychologiem pozwala im na kontrolowanie swoich odruchów.

Zespół Aspergera – czym jest i jak się objawia?

Zespół Aspergera to zaburzenie objawiające się wycofaniem społecznym, trudnością z nadawaniem i odbieraniem komunikatów niewerbalnych, silnym przywiązaniem do rytuałów, zaburzeniem czucia głębokiego czy zachowaniami kompulsywnymi. Większość z nich jest niezrozumiana, źle odbierana przez społeczeństwo. Ze względu na to, że wiele objawów występuje jeszcze w wieku dziecięcym, trudno zdiagnozować, czy są one oznaką choroby, czy raczej świadczą o Aspergerze. Diagnozy nigdy nie należy stawiać na własną rękę. Rozpoznanie i zaplanowanie leczenia zawsze warto powierzyć specjaliście.

Zespół Aspergera a pomoc psychologiczna

Aspergera nie da się całkowicie wyleczyć. Nie ma też żadnego lekarstwa, które by w tym pomogło. Jednak nie oznacza to, że trzeba zaakceptować w pełni chorobę i dać się jej prowadzić. Przeciwnie – dobrze dobrana i prowadzona z zaangażowaniem terapia psychologiczna może przynieść bardzo dobre efekty, m.in. nauczyć chorego funkcjonowania w społeczeństwie, pracy i rodzinie.

Zobacz: Zespół Aspergera u dorosłych