Objawy depresji
Pogoda, praca czy prywatne problemy mogą być przygnębiające i przytłaczające. Depresja jest często używana jako termin opisujący takie uczucia i codzienne wahania nastroju. Jednak choroba ta różni się od przejściowej fazy przygnębienia. Czym objawia się depresja? Sprawdź.
Czym jest depresja?
Depresja jest poważną chorobą, która wpływa na myślenie, odczuwanie i działanie osób nią dotkniętych. Wiąże się z zaburzeniami funkcji organizmu i powoduje znaczne cierpienie psychiczne. Może dotknąć każdego, chociaż kobiety chorują na nią dwa razy częściej niż mężczyźni.
Osoby z depresją rzadko mogą samodzielnie pozbyć się przygnębionego nastroju, apatii i negatywnych myśli. Depresja może przybrać formę łagodnej, sezonowej lub ciężkiej. Na szczęście istnieją dobre i skuteczne opcje leczenia i pomocy psychoterapeutycznej dla tej choroby.
Depresja – objawy
Główne objawy depresji to:
- depresyjny nastrój,
- utrata zainteresowania, brak radości,
- brak napędu, zwiększone zmęczenie.
Objawami dodatkowymi są:
- zaburzenia koncentracji, uwagi i umiejętności myślenia,
- obniżona samoocena i pewność siebie,
- poczucie winy i bezwartościowości,
- negatywne i pesymistyczne wyobrażenia o przyszłości,
- myśli lub czyny samobójcze,
- zaburzenia snu,
- zmniejszony apetyt,
- znacznie zmniejszony popęd seksualny (utrata libido).
Pacjenci z depresją skarżą się na co najmniej dwa objawy z obu grup. Ich nasilenie najczęściej zmienia się w ciągu dnia. U większości chorych na depresję pojawia się również uczucie lęku, które wraz z pozostałymi symptomami wymaga leczenia i terapii u psychologa.
Jak leczy się depresję?
Głównymi filarami leczenia są farmakoterapia (leczenie farmakologiczne) lekami przeciwdepresyjnymi oraz psychoterapia. Farmakoterapia jest obecnie uważana za nieodzowną i skuteczną metodę leczniczą tej choroby. Ale procedury psychoterapeutyczne takie jak terapia poznawczo-behawioralna, mają również duże znaczenie w leczeniu depresji. Przede wszystkim pomaga złagodzić objawy, poradzić sobie z codziennym życiem i poprawić jego jakość. Często obie formy terapii są łączone, aby uzyskać lepsze rezultaty.