Anoreksja

Osoby z anoreksją (jadłowstrętem psychicznym) odmawiają spożywania wystarczającej ilości jedzenia. Pomimo niedowagi odczuwają ciągłą nadwagę. Mają zaburzone postrzeganie własnego ciała. Poważna utrata wagi w jadłowstręcie psychicznym jest spowodowana przez dotknięte nim osoby. Nieleczona anoreksja może doprowadzić do śmierci.

Czym jest anoreksja?

Anoreksja to choroba psychiczna, która objawia się zaburzonymi nawykami żywieniowymi. Chorzy jedzą bardzo mało jedzenia i tracą na wadze. W większości przypadków anorektycy ściśle kontrolują swoją wagę i ustalają surowe zasady dotyczące tego, co jedzą. Pomimo niedowagi bardzo boją się przytyć.

Z biegiem czasu anoreksja często prowadzi do wystąpienia różnych dolegliwości fizycznych. Na przykład wiele osób ma problemy z krążeniem, anemią, cierpi na wypadanie włosów lub utratę krwawienia miesiączkowego. Istnieją również konsekwencje psychologiczne jadłowstrętu psychicznego takie jak wycofanie społeczne i ciężka depresja.

Kogo dotyka anoreksja?

Anoreksja to choroba, która dotyka głównie dziewczęta i młode kobiety w wieku od 12 do 21 lat, ale może dotykać mężczyzn i kobiety w każdym wieku. Badacze zakładają, że od jednej do dwóch na 200 kobiet cierpi na anoreksję. Tylko około 1 na 10 przypadków dotyczy chłopca lub mężczyzny. Liczba ta jest jednak trudna do ustalenia, ponieważ mężczyźni z zaburzeniami odżywiania rzadziej niż kobiety szukają profesjonalnej pomocy.

Jak wyleczyć anoreksję?

Osobom z anoreksją często trudno jest przyznać się do swojego problemu i zaakceptować pomoc z zewnątrz. Przez długi czas nie akceptują tego, że cierpią na poważne zaburzenie. Ze względu na zaburzone postrzeganie własnego ciała, uważają, że problem z chorobliwą utratą kilogramów ich nie dotyczy.

Wczesne podjęcie terapii jest szczególnie ważne w przypadku anoreksji, ponieważ ciało i dusza chorego mogą z czasem ulec poważnym uszkodzeniom. Wielu anorektyków, którzy nie są poddani leczeniu, umiera w przebiegu choroby albo z powodu uszkodzeń fizycznych (np. niewydolność narządów), albo popełniają samobójstwo. To sprawia, że ​​tym ważniejsze jest, aby podjąć szybką interwencję i szukać pomocy terapeutów i lekarzy.