Dziecko kłamie

Dziecko kłamie

Rodzice chcą wierzyć w to, że ich dzieci są i będą prawdomówne. To jedna z najważniejszych lekcji, jaką wpaja się już najmniejszym brzdącom, a brzmi ona: „nie kłam!”. Jednak mówienie prawy jest trudne, nie tylko dla przedszkolaków czy uczniów. Dorośli też zmagają się z tym problemem, ale robią to w bardziej wyrafinowany sposób.

Dlatego u dzieci szybciej można rozpoznać mijanie się z prawdą i odpowiednio zareagować. Wymaga to jednak czujności, zaangażowania, cierpliwości. Co wtedy, gdy problem się pojawia, nasila, a Ty mimo swoich starań nie jesteś w stanie go rozwiązać? Z pomocą przychodzą sesje psychoterapeutyczne – stacjonarne lub online.

Kłamstwo u dzieci – skąd się bierze i jak reagować?

Dzieci unikają mówienia prawdy z wielu powodów. Najczęściej po prostu traktują kłamstwo jako sposób na uniknięcie przykrych konsekwencji swojego zachowania. Innym razem chcą zaimponować rówieśnikom albo po prostu dobrze się bawić.

Musisz wiedzieć, że ich działaniom zazwyczaj nie towarzyszą złe pobudki. Na pewnym etapie można nawet powiedzieć, że kłamstwo jest naturalnym elementem rozwoju, wynikającym z pobudzania wyobraźni i kreatywności. Czasem to reakcja, naśladownictwo bajek czy opowiadanych historii, w których istnieje rozwinięty świat magii, czarów – rzeczy nie do końca prawdziwych, lecz wymyślonych.

Fantazja dziecięca musi mieć jednak swoje granice. Jeżeli dziecko kłamie intensywnie, stale unikając odpowiedzialności za swoje zachowania, nie chce się przed Tobą otworzyć to trzeba dowiedzieć się, jaki jest tego powód? W tym trudnym zadaniu pomoże Ci rozmowa z dzieckiem oraz psychoterapia.